Perkuse - nástroje

10. ledna 2008 v 21:47 | Steve |  Perkuse
Djembe
Tradiční buben původem ze střední Afriky. Je tvořen tělem kalichovitého tvaru, na němž je pomocí provázků ukotvena kožená blána. Moderní nástroje jsou často místo provázků opatřeny podobnou mechanikou jako u kong nebo u bonga- čili kovové ráfky s ladícími šrouby. Blána je hodně slabá a tradičně je z kozí kůže.Na nástroj se hraje rukou či prsty a jeho zvuk se mění podle jeho geometrického tvaru či typu kůže, z nějž je blána vyrobena. Existují celkem čtyři základní udery na djembe, které jsou popsané v článku >Hra na djembe<
Darbuka
Nástroj původem z arabských a zakavkazských zemí (Gruzie, Arménie). Blána nástroje je rozechvívána prsty. Darbukka prošla během času poměrně složitým vývojem. Původní podoba se byla blízká djembe - byla vyrobena ze dřeva a kůžeži, darbukka však disponovala vyšším a zvonivějším zvukem. V současnosti je vyráběna zpravidla z kovového těla a plastové blány, která je k tělu přichycena šrouby.

Maracas (též rumbakoule)
Je pár chřestidel pocházejících z Latinské Ameriky. Původně se vyráběly z vydlabaných tykví, v nichž byla nějaká sypká substance (například štěrk, písek nebo semena). Třesením nástrojem se substance odrážela o stěny nástroje a vytvářela tak zvuk.

Conga
Conga jsou bubny afrického původu, pravděpodobně odvozené z konžských Makuta bubnů. Ačkoli se africké bubny dělaly z vyhloubených kmenů, kubánské congo je konstruováno, jako sud. Původně byly tyto bubny pravděpodobně vyrobené ze starých nepoužívaných sudů. V minulosti se používali v afro-karibské náboženské hudbě. Conga jsou nyní velmi běžný nástroj v latinské hudbě a používají se rovněž v dalších formách populární hudby na celém světě. Moderní conga mají luskovitý tvar a jsou převážně dřevěná, Vyskytuji se též conga vyrobená ze skelného vlákna. V horní části je hlava s ladícími šrouby. Conga ksou většinou osazená blánou z bůvolí kůže.Typická conga jsou vysoká přibližně 75 cm ze dna korpusu k hlavě. Hráč na bonga může hrát v sedě nebo ve stoje.V případě hraní ve stoje jsou conga připevněna na stojanu nebo v samostatných stojanech pro každý buben-roštech.
Bongo
Je původem kubánský nástroj, tvoří ho dva bubny. Levý je menší, má vyšší tón a jmenuje se macho (mačo) a pravý s větším průměrem a hlubším zvukem je hembra. Oba bubny jsou spojeny pevnou patkou. Kvalitní nástroje mají robustní mechaniku (kovové části k napínání blány) a blány z hovězí kůže. Na bongo se hraje prsty,v sedě, zapřené mezi koleny. Celkově má bongo velmi vysoký zvuk a protože jsou blány hodně namáhané, je dobré je čas od času sundat nebo alespoň povolit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Adept-Avatar Adept-Avatar | E-mail | Web | 10. ledna 2008 v 21:47 | Reagovat

Ahoj,

je to tu pěkné. Vstupte taky ke mně na OLYMP (web). Díky.

2 Steve Steve | 10. ledna 2008 v 22:05 | Reagovat

Díky, nemam bohužel blog jeste zdaleka hotovej, ale snazim se co to dá! :-)

3 Radmil Radmil | E-mail | Web | 29. ledna 2015 v 19:03 | Reagovat

hezké čtení, djembe mám doma a je to pohoda posedet si a zabubnovat. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama