Rastafarianismus jako rytmus života

10. ledna 2008 v 16:44 | Steve |  Rastafari
Neoddělitelnou součástí Rastafariánů jsou rytmy - tepy srdce. Rasta, je bongo i kongoman a JAH poslouchá rytmy svých dětí prostřednictvím nástroje pocházejícího z černých kořenů. Vznik bubnů se datuje na letopočet 1200 n.l. až 1300 n.l. s orientací na západ Afriky.
Pravděpodobně se jednalo o země Burkina, Mali a Gwinea. To, alespoň potvrzují archeologické a vědecké nálezy i studie. Korpus byl vyřezán do dutého kmene stromu(popřípadě byl onen kmen vydlabán zevnitř) a jako blána se použila kůže ze zabitých zvířat. Tradičními kůžemi byly kůže z gazel a koz. Mezi nejpoužívanější a nejznámější bubny používané nejen Rastafariány, ale i různými kmenovými africkými šamany i hudebníky patří: djembe (džamba), konga a bonga. Djembe je buben univerzální. Jeho zvuk je ostrý a jasný a dá se udělat jako basový až po vysoké tony.Patří mezi oblíbený nástroj hlavně v zemích jako Sředoafrická rep., Kamerun a Čad. V malých vesnicích se používají samotné a často na ně hraje až 12 hráčů, ve městech je jejich zvuk "tvrzen" perkusemi.
Afričtí mistři na tento nástroj se nazývají v místním jazyce - "mogobalu". Znamená to něco jako ten, jež ovládá rytmus života. Také se používá, zejména pro pojmenování řadových hráčů název "djembefola", což doslova znamená - ten, jež hraje na djembe. Zvláštní funkci mají djembe pro šamana, kouzelníka kmene, který je používá při léčení, různých iniciačních obřadech, při pohřbech, tradičních kmenových slavnostech apod. Má při tom na sobě vyčiněnou kůži patřičného posvátného zvířete a djembe zavěšené kolem pasu(ať již z boku, či přes krk). Dalšími, taktéž hojně používanými bubny jsou konga. Ta jsou také velmi rozšířená u Rastafariánů v Evropě. Jsou lehce mobilní a celkem jednoduše se na ně i hraje. Za předpokladu, že má dotyčný smysl pro rytmus(nejjednoduší je se učit podle tepu srdce, jak radí old Rastové), tak lze navodit tranz i pokojnou, slavnostní náladu.
Konga jsou oblíbená také proto, že i jejich výroba dá nejméně práce a jsou i snadno sladitelná při různých sezeních, v lesích i např. ve squattech. Jejich ton je univerzálně středový(ve středu poloměru - kruhu) a ke kraji roste do výšky. Když si chce mladý rastaman(na Jamajce) udělat svůj první buben, vezme jej, jeho starší zkušenější bratr do lesa, do kopců, kde společně zakouří a strom si dotyčného mladíka vybere sám - ne naopak.
Absolutní splynutí(při výběru) se zvuky přírody a s přírodou samotnou je podmíněčné. Někomu, komu při tom splývání zvoní v kapse mobil se to pravděpodobně nepodaří. Vybere si strom sám a ne naopak, jak to má být a vesměs je to potom na zvuku i kvalitě bubnu znát. Stejně, jako djembe se dá kongo vydlabat do kmene(v případě jeho "nedutosti") nebo vyrobit z již dutého kmene(tlusté nezkornatělé kůry popř.). Kongo je buben jež si velice oblíbili jamajští Nyahbinghi Rastové, kteří jeho agresivními rytmy - ozývajícími se po večerech z kopců, odháněli kromě zlých duchů také bílé otrokáře a kolonizátory.
Nejvhodnějším dřevem je údajně lípa. Ta drží dobře zvuk a správně rezonuje. V horším případě se také uplatní topol. Výška korpusu je v rozmezí 50 - 80 cm, podle typu, jaký chceme. Vydat se na "nechání se najít" vhodným stromem, bychom měli nejlépe v den, kdy je úplněk, když jsou smysly lidí, zvířat i rostlin nejsilnější, nejostřejší. Kůže se používá kozí, ovčí, ale také z králíka, berana. Nedoporučuje se kůže z krávy, ze skotu obecně. Bonga jsou tlustčí než-li konga a korpus je kratší. Zato mají ale basovější zvuk, protože jsou vesměs na šířku tlustčí. Čím blíže do středu poloměru, je zvuk basovější. Bongo také obecně drží delší ton. Jiná obecná pravidla jsou univerzální, jako v případě konga. Nejčastější počet bongomens hráčů, při afrických slavnostech je 4-6 lidí. Dále se používají různé malé bubínky např. z konžské oblasti - caja, cacambo, mula. Ty jsou různých velikostí, tloušťky i tvarů a jsou vesměs z vzácnějšího dřeva, jako třeba z aguacate.
Nesmíme zapomenout, že bubnování je výsadou černých otroků. Ty si své bubny přivezli do všech koutů světa a i když jim byly povětšinou zničeny - vyrobili si nové. A to leckdy i z velmi netradičních materiálů.
Například trinidadští černoši si ve dvacátých letech minulého století začali vyrábět bubny ze sudů od nafty a asfaltu. To jsou totiž komodity, jimiž tato karibská země disponovala a oni s nimi pracovali - plnili je, nakládali aj. Koloniální policie jim je ovšem po několika streetdrum partie's zakázala, protože se z nich dost často stával i bojovný nástroj, to když do nich přiklápěli své utiskovatele. Takovýmto způsobem se také ve 30 tých letech 20. století zrodilo v chudinských čtvrtích Jamajky - reggae. Byl to rytmus ghetta - rastafariánská komunikace s JAHem. Nikdo zpočátku nemohl ani tušit, že bude jednou reggae nejznámější etnickou hudbou. Také zpočátku nešlo o hudbu určenou k obyčejnému poslechu, či tanci. Byly to čistě rastafariánské zpěvy seznamující tak nenápadnou formou ostatní spoluobčany s nově vytvořeným hnutím. Bylo to něco, co bylo opravdu černé, ne co do ghetta zavlekl bílý muž. Navíc, všichni rastové odedávna věděli, že reggae je díky bubnům hudba kořenů - Afriky. Také proto dodnes panuje nejednota v názoru na reggae u pravých rastamanů. Protože jedni prosazují myšlenku, že reggae, jako prvotní hudba otroků je hudbou pouze bubnů - nezeletrifikovatelnou, zatímco druzí, propagující modern reggae, již reggae i samplují, doplňují basovou linkou, kytarami, klávesami... To druhé, dnes světoznámé reggae je původem z ghanského hudebního stylu - "burru". Je to směska rock steady, ska a blue beatu. I v tomto "druhém" reggae, však hrají bubny první notu - jsou tři: basový, repeater a funde.
Rastafariánské shromáždění v němž sehrálo reggae nejdůležitější roli, se konalo ve Wareika Hills o vánocích v roce 1941 a jeho organizátorem byl, dnes již jedna z reggae legend, člověk jež tento styl prakticky formoval pro celý svět - Count Ossie. Ten vytáhnul reggae ze špinavých slumů, z ghetta a udělal z něj světskou hudbu. O pár let později to ještě dorazili B. Marley, P. Tosh, Burning Spear, Bunny Livingston a jiní. Bubny - byli, jsou a budou zřejmě stále nedílnou složkou života každého, nejen jamajského rastamana a je jasné proč : RASTA tepe rytmem srdce, dechu - života
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama