Oi!

15. února 2008 v 21:53 | Steve
Oi! PUNKS
Oi! je označení pro hudební styl, který je vyznáván příslušníky "pracující třídy" tzv. skinheads. Jedná se o agresivní hudbu, která vychází z punku až punk rocku. Za zemi původu se obvykle považuje Velká Británie, kde se hudební styl objevuje v pozdní fázi 70. let 20. století.
Původně se styl nazýval do 80. let streetpunk (pouliční punk) nebo reality-punk (skutečný punk), než novinář Garry Bushell přišel s názvem Oi! podle písně skupiny Cockney Rejects, která se jmenuje Oi! Oi! Oi!.
Hudební styl nemá původně nic společného s neonacismem a s projevy rasismu. Jedná se o agresivní druh hudby, který obsahuje útočné texty, vyzývající k násilí, které byly až následně některými hudebními skupinami zneužity pro hlásání rasových útoků. V dnešní době se na scéně objevují dva proudy Oi! hudby, první je původní Oi! a druhým je rasová Oi!neboli WP (white power) .
Mezi nejznámější oi kapely patří Sham 69, the 4 Skins, Cockney Rejects, Angelic Upstarts či the Business.
Asi nejznámější WP skupinou hrající oi je Skrewdriver v čele s Ianem Stuartem Donaldsonem. Ani tato kapela však původně nehrála rasisticky orientované písně a část původních členů se od Donaldsonem vytvořené linie distancovala. Donaldson je rovněž zakladatelem iniciativy RAC (Rock aganist communism).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama