Co je Rastafari?

17. února 2008 v 0:52 | Steve |  Rastafari
Rastafari je náboženská společnost pocházející z Jamajky, kde vznikla ve 30. letech 20. století. Náboženství kombinuje především prvky židovství a křesťanství, částečně islámu a dalších (např. animistických) náboženství. Rasta například nesmí požívat alkohol či určité druhy masa; používají především symboly převzaté z judaismu (židovská hvězda, lev kmene Juda atp.). I některé hojně používané výrazy jsou převzaty z Bible: Zion, Babylon aj…
Pro počátky hnutí byl důležitý jamajský černošský aktivista Marcus Mosiah Garvey, jenž v roce 1920 prorokoval nástup černého krále - mesiáše. Když byl pak roku 1930 v Habeši (současná Etiopie) korunován černošský císař Haile Selassie, znamenalo to pro mnohé jasné naplnění Garveyho proroctví. Podle předkorunovačního jména tohoto císaře Ras Tafari Makonnen také odvozují rastafariáni své jméno - Rastafari.
Rastafariánská filozofie vychází zejména z předpokladu, že černošští obyvatelé Ameriky a přilehlých karibských ostrovů, kteří sem byli zavlečeni jako otroci, jsou přímí potomci krále Šalamouna a královny ze Sáby. Považují se za jeden ze ztracených izraelských kmenů, proto mají ve znaku lva Judského (dready mají připomínat jeho hřívu - viz analogie s pejzy).
Haile Selassie I, zastává v rastafariánské víře důležité postavení, je považován za inkarnaci Boha neboli Jaha (z hebrejského Jahve), a černého mesiáše, který v soudný den den vyvede všechen africký lid ze zkaženého světa hříchu Babylonu, do vysněné zaslíbené země, označováné v rastafaránské terminologii jako Zion (viz sionismus). Touto zaslíbenou zemí je Afrika.
Důležitou součástí hnutí a formou jeho šíření je hudební styl Reggae, spojený zejména se jménem Boba Marleyho a kouření Ganji, s jejíž pomocí rastafari mohou komunikovat s Jahem. Celkově rastafaránská filozofie nabádá k všeobecnému míru, harmonii, lásce a sjednocení.
V poslední době se rastafariánství rozšiřuje do světa a získává více a více příznivců. Většina z nich se zaměřuje na praktickou stránku věci a rastafariánství berou spíš jako životní styl, než jako duchovní cestu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama