Výcvik psa- povel "lehni!" u nohy

15. února 2008 v 14:40 | Steve |  Psi - výcvik, výchova, videa...
VÝCVIK PSA NA POVEL "LEHNI!" U NOHY PSOVODA
cviku je naučit psa,, aby na povel zaujal u nohy psovoda a na určeném místě, polohu vleže., Výkonu používáme jako cviku poslušnosti v době náhradního výcviku a při ně kterých speciálních cvicích jako odložení a hlídání pachatele při osobní prohlídce.

Povel: "LEHNI!" je vysloven krátce a v rozkazovací intonaci. Posudek: Mávnutí levou rukou, dlaní obrácenou ke psu; před očima psa směrem dozadu.
Podmíněný podnět: Povel "LEHNI!", posunek a slovní pochvala. .
Nepodmíněný podnět: Trhnutí vodítkem; tlak na záď psa, pohlazení a podaný pamlsek.

Metodický postup při nácviku:

Způsob nácviku: Počáteční nácvik je výhodné započít za chůze, a ta proto, že z této polohy se dá pes snaze položit. Psovod pochoduje se psem, který je upoután na krátkém vodítku. Na provedení cviku se připraví tak, že vodítko, které drží v pravé ruce zkrátí asi na 20 cm od obojku, kroužek obojku, na kterém je připnuto vodítko směřuje mezi přední nohy psa. Když je psovod takto připraven; vysloví povel "LEHNI", levou rukou provede posunek, pravou rukou trhne zkráceným vodítkem, kolmo k zemi a současně poklekne na levé koleno. Když pes zaujme polohu vleže, psovod ihned uvolní tah vodítka, psa upraví do správné polohy, pochválí a případné odmění pamlskem. Správná poloha psa vleže je, když pes leží celým tělem na zemi, zadní část . nesmí zvedat, hlavu drží vzpřímenou; přední nohy nataženy vpřed, zadní nohy pokrčeny podél těla. Po upravení psa ho psovod neustále chválí a povelem "ZŮSTAŇ!" udržuje ve správné poloze, pomalu uvolňuje vodítko a postaví se do základního postoje, pes leží u levé nohy. Z počátku necháme psa ležet jen velmi krátce a později dobu prodlužujeme a nepravidelně střídáme. Z této polohy psovod provede již známým způsobem cvik sedni. Voděni u nohy a cvik lehni několikrát opakuje.

Pro počáteční nácvik je nutné si vybrat vhodný terén, nejlépe louku s malým porostem. Je nesprávné provádět nácvik na mokrém terénu, nebo takovém, kde by se pes mohl píchnout do citlivé části břicha (někteří psi jsou zvlášť citliví) a zdráhal by se cvik provádět. Tento cvik již vyžaduje také od psovoda patřičnou zručnost a dovednost:

Způsob nácviku z polohy sedni a bez vodítka:
Nácvik z polohy v sedě provádíme až tehdy, když pes již provádí cvik za chůze. Postup psovoda od přípravy vodítka, až k provedení cviku a zaujmutí základního postoje je stejný. Když pes i za této situace provádí cvik dobře, přikročíme k provádění cviku bez použití vodítka. Aby tento přechod nebyl příliš rychlý a pes na povel správně reagoval, postupujeme tak; že vodítko necháme připnuté k obojku a volně puštěné na zem. Takto cvik několikrát opakujeme a když pes cvik provádí tak, že není již vodítka třeba používat, toto odepneme a pes provádí cvik na volno. Během výcviku postupně odbouráme klekání na levé koleno, což nám pomáhalo k tomu, abychom mohli správně použit vodítka, zabránili psu vyvalováni na strany a při opravě psa do správné polohy se nemuseli k němu shýbat.
Kterých chyb se musíme při nácviku vyvarovat.

- psovod je málo důsledný a náročný,
- trhnutí vodítkem není přizpůsobeno k povaze psa,
- trhnutí vodítkem je provedeno dopředu nebo do strany a pes popolézá, nebo odbočuje,
- nácvik není prováděn na vhodném terénu,
- psovod příliš brzo přestane používat vodítko, pes cvik provádí pomalu a nepřesně.

Kdy považujeme cvik za splněný a přesně provedený:
Cvik považujeme za splněný a přesně provedený, když pes sedí, nebo stojí u levé nohy psovoda na volno a na jediný posunek, rychle a přesně zaujme polohu vleže a v této poloze vydrží tak dlouho, dokud nedostane jiný povel.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama