Výcvik psa- povel "vstaň!" před psovodem

15. února 2008 v 15:41 | Steve |  Psi - výcvik, výchova, videa...
VÝCVIK PSA NA POVEL "VSTAŇ!" PŘED PSOVODEM
cviku je naučit psa na povel vstát před psovodem na vzdálenost nejméně 25 metrů.

Povel: "VSTAŇ!" je vysloven v laskavé intonaci a dlouze -vstáááň.
Posunek: Zdvihnutí do pasu poloohnutou pravou ruku před sebe dlaní obrácenou nahoru. Pomocný - vykročení pravou nohou.
Podmíněný podnět: Povel "VSTAŇ! ", posunek a slovní pochvala. Nepodmíněný podnět: Mírný tah vodítka k sobě; nadzvednutí psa pravou rukou pod břichem, poplácání, podaný pamlsek. Metodický postup při nácviku:

Způsob nácviku:
Cvik vstaň před psovodem můžeme nacvičovat až tehdy, když pes již ovládá cvik vstaň u nohy psovoda. ;Nejdříve tento cvik nacvičujeme z polohy, kdy pes před psovodem sedí proto, že psovod snáze zasune pravou ruku pod břicho psa, kterou ho zvedá. Když pes již reaguje na povel "VSTAŇ!" a cvik z polohy v sedě provádí, přistoupíme k nácviku z polohy, kdy pes před psovodem leží. Psovod postupuje tak, že se mírně předkloní, uchopí vodítko do levé ruky co nejvíce u obojku. Vysloví povel "VSTAŇ!", vykročí pravou nohou proti psu a současně provede pravou rukou posunek, při čemž nenásilně zasune ruku pod břicho a zvedá jej. Levou rukou mírně popotáhne vodítkem směrem vodorovným s osou těla psa. Tím je pes donucen zaujmout polohu vstoje. Jakmile se pes postaví, psovod ihned uvolni vodítko i pravou ruku, psa radostně pochválí, vysloví povel "ZŮSTAŇ! ", mírně zatlačí pravou rukou na čenich psa a přisunutím pravé nohy zaujme základní postoj. Pes musí stát přímo proti psovodovi a v přirozeném postoji. Z počátku nechá psa v této poloze jen velmi krátce a později dobu prodlužuje a nepravidelně střídá, ..avšak nikdy ne příliš dlouho, zvláště, když je pes již výcvikem unavený, pak nevyčká dalšího povelu psovoda a snaží se sám polohu změnit.

Cviky sedni, lehni a vstaň před psovodem nepravidelně střídáme, abychom zabránili vybudováni nežádoucí spojitosti, jinak by nám pes sám polohy měnil, aniž by vyčkal na povel psovoda.

Postup psovoda při nácviku bez vodítka a prodlužování vzdálenosti až k přesně prováděnému cviku je obdobný jako u cviku sedni a lehni před psovodem.

Kterých chyb se musíme při nácviku vyvarovat:

- psovod je málo důsledný a náročný na výkon psa,
- tan vodítka není proveden vodorovně s osou těla psa,
- psovod příliš brzo přestane používat vodítka,
- při prodlužování vzdálenosti není postupováno systematicky,
- pravidelným střídáním cviku psovod vybuduje nežádoucí spojitost,
- psovod nechá příliš dlouho psa v poloze vstoje a pes, aniž by vyčkal povelu psovoda, sám polohu změní.

Kdy považujeme cvik za splněný a přesně provedený:

Cvik považujeme za splněný a přesně provedený tehdy, když pes na vzdálenost nejméně 25 m před psovodem provede cvik staň na daný posunek, rychle a přesně a v této poloze vydrží do té doby, než dostane povel k provedení jiného cviku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama