Výcvik psa- štěkání na povel

15. února 2008 v 15:48 | Steve |  Psi - výcvik, výchova, videa...
ŠTĚKÁNÍ NA ROZKAZ
cviku je naučit psa na povel štěkat. Tohoto cviku používáme pro utužení celkové poslušnosti psa v době. základního výcviku a při nácviku vyštěkání ukryté osoby, vyštěkání těžkého předmětu a při označení osoby.

Povel: "ŠTĚKEJ!" je vysloven krátce v rozkazovací intonací. Posunek: Pohybování (hrození) ukazováčkem pravé ruky, která je ohnuta v lokti; ukazováček ve výši pravého ramene. Podmíněný podnět: Povel "ŠTĚKEJ!", posunek, vyprovokování psa proutkem, pamlskem a slovní pochvala.
Nepodmíněný podnět: Pochvala pohlazením a podaný pamlsek.,
Metodický postup při nácviku:

Způsob nácviku:
Je třeba, aby se psovod na tento cvik zaměřil již při výchově mláděte tím, že využívá každé příležitosti , kdy se pes sám rozštěká, aby ho povelem a posunkem přiměl k zaštěkání na rozkaz. Například - mládě při hře s něj: kým předmětem se rozštěká. Psovod toho musí ihned využít a přimět ho opět k zaštěkání již za použití povelu ".ŠTĚKEJ!" a posunku. Pochvalou a odměnou pamlskem podpoří vybudování: návyku štěkat na rozkaz.

Při nácviku je možno využít několika způsobů. Každý z nich však má určité klady, ale i zápory a nelze je použít u každého psa. Je nesprávné, když psovod zkouší všechny způsoby, ale psa na povel štěkat nenaučí. Trvalým pozorováním psa a zjištěním jeho povahových vlastností si psovod vybere ten způsob, který se nejlépe hodí a tohoto pak používá až do doby vybudování cviku.

Způsob nácviku za pomoci pamlsku:
Uvedeného způsobu lze použít úspěšně u psa tehdy, když není nasycen a víme, že se ukázaného pamlsku bude dožadovat. Psovod postupuje tak, že připne psovi vodítko na hladký obojek a uváže ho. Pes je bez náhubku. Po uvázání odstoupí od psa tak, aby na něho pes nemohl dosáhnout. Provokativně rozbaluje v papíru zabalený pamlsek, který má pes rád, například maso nebo sýr a nabízí mu ho. Když chce pes pamlsek uchopit, rychle stáhne ruku zpět a opět mu pamlsek nabízí. Tímto způsobem se snaží psa vyprovokovat; až se počne pamlsku dožadovat štěkáním. Po zaštěkání psovod psa ihned radostně pochválí, kousek pamlsku mu dá a opět stejným způsobem pokračuje, ale již za použití povelu "ŠTĚKEJ!" a posunku. Z počátku je však nutno odměnit i jen projevenou snahu k zaštěkání, jako kňučení apod.

Psovod takto pokus několikrát opakuje, nejvýše 3-5krát, aby pes neztratil zájem a po určité době odpočinku se opět k nácviku vrátí. Jak často můžeme nácvik opakovat závisí na zájmu psa. Avšak čím častěji ho můžeme opakovat, tím dříve cvik vybudujeme. Později, když je cvik dostatečně utvrzen, psovod pamlsek psovi již nenabízí, ale používá jen posunku. Po zaštěkání psa pochválí a pamlsek mu dá jen občas. Psa také Již postupně neuvazujeme, ale necháme volně sedět před sebou a postupně přikročíme k nácviku v různých polohách, zvětší vzdálenosti i u nohy psovoda.

Povelem "DOST! ", případně mírným trhnutím vodítka, neb přidržením čelisti přinutíme psa, aby přestal štěkat.
Způsob nácviku při odcházení psovoda od psa:
Uvedeného způsobu lze úspěšně použít tehdy, když pes je silně závislý na psovodovi. Psovod obdobně jako u prvého způsobu uváže psa na krátké vodítko a couváním se od něha vzdaluje. Současná psa oslovuje jménem a láká k sobě. Pes, který má psovoda . rád, snaží se k němu přiběhnout, ale ježto nemůže, dožaduje se toho kňučením nebo štěkáním. Když se pes rozštěká, psovod rychle přiběhne k němu, pochválí ho a opět se couváním vzdaluje a psa láká k sobě. Po zaštěkání již k němu nejde, ale radostně ho pochválí z místa, kde stojí a současně s opakováním lákání psa k sobě, počne používat povelu "ŠTĚKEJ!" a posunku. Když i takto pes zaštěká, psovod se k němu vrátí, radostně ho pochválí, pohraje si s ním a poskytne mu volno. Postupně vzdálenost zkracuje, až pes štěká jen na vzdálenost vodítka. Další nácvik a upřesňování cviku provádíme obdobně jako u prvého způsobu.

Způsob nácviku za pomoci vydrážděni proutkem:
Uvedeného způsobu lze úspěšně použít u psa, který je zlobivý a lehce vydražditelný. Psovod uváže psa na vhodném místě jako u předcházejících způsobů. Připraví si proutek, který drží v pravé ruce a tímto proutkem psa dráždí, způsobem používaného posunku. Když se pes rozštěká, radostně ho pochválí, případně odmění pamlskem. Takto nácvik několikrát opakuje. Později se proutek postupně zkracuje, až zůstane jen pohyb posunek.

Dále postupujeme při nácviku a upevňování cviku obdobně jalo u předešlých způsobů.

Mimo těchto osvědčených způsobů a podnětů, je možno využít i jiných, například při krmení psa: Psovod dříve než do- , volí psu, který je upevněn na vodítku žrát, snaží se, aby nejdříve zaštěkal. Rovněž lze využít způsobu při rozvíjení zlobivosti a vydráždění v kruhu. V obou případech pes; brzo pochopí význam povelu a posunku. Avšak u některého psa je již těžší pozdější přechod k nácviku jen za použití povelu neb posunku, bez pomocných dráždivých podnětů.

Tento cvik vyžaduje systematického postupu, trpělivosti psovoda a častého opakování.

Kterých chyb se musíme při nácviku vyvarovat:

- psovod je málo důsledný a náročný na výkon psa,
- psovod nepostupuje systematicky, je málo trpělivý a při nácviku používá násilí, _
- štěkání není vytrvalé, pes místo štěkotu jen určí, nebo kňučí.

Kdy považujeme cvik za splněný a přesně provedený

Cvik považujeme za splněný a přesně provedený tehdy,, když pes na daný posunek okamžitě a vytrvale štěká, v různých polohách, před psovodem i u jeho levé nohy a na povel "DOST!" ve štěkání ihned ustane.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jan Jan | E-mail | Web | 1. prosince 2015 v 15:43 | Reagovat

Mně se líbí výcvikové obojky pro psy http://www.elektronickeobojkypropsy.cz/vycvikove-obojky-a40 Fungují skvěle, bez vodítka pes přiběhne, i když ho někde zajímá něco jiného, naučí se to ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama