Výcvik psa- volný pohyb na povel

15. února 2008 v 14:52 | Steve |  Psi - výcvik, výchova, videa...
VOLNÝ POHYB PSA NA POVEL
cviku je naučit psa, aby na povel rychle vyběhl d naznačeného prostoru. Tohoto cviku používáme při výcviku, kdy je nutno poskytnout psu odpočinek, rozptýlení proběhnutím a k vykonaní potřeby.

Povel: "VOLNO!" je vysloven v laskavé intonaci.
Posunek: Mávnutí pravou nebo levou rukou do směru určeného prostoru pro volný pohyb psa. Psovod současně s pohybem ruky do směru naklání trup těla. Pomocný posunek - vyběhnutí psovoda do určeného směru.
Podmíněný podnět: Povel "VOLNO!", posunek a slovní pochvala.
Nepodmíněný podnět: Mírné trhnutí vodítkem. Metodický postup při nácviku:


Způsob nácviku v době výchovy mláděte:
S nácvikem cviku "VOLNO!" začínáme již při výchově mláděte, za použiti jen příjemných nepodmíněných podnětů. Zde je nutné, aby si psovod uvědomil význam a důležitost výchovy, která se podstatně liší od výcviku. Při výchově jde o budování určitých základních návyků a netrváme na přesném provedení cviku. K nácviku je nejlépe přikročit při vycházce s mládětem. Psovod si vybere vhodné a nerušené místo. Mládě, které vede na vodítku uvolní a po uvolnění z vodítka, ještě v předklonu vysloví povel "VOLNO!", provede posunek mávnutím pravé ruky do určeného prostoru, vždy do strany a současně do směru natažené ruky sám několik kroků vyběhne a tak přiměje mládě rovněž k vyběhnutí. Psovod mládě pochválí a nechá ho volně pobíhat. Po několikerém opakování mládě na povel a posunek samo radostně do naznačeného prostoru vyběhne.


Způsob nácviku za pomoci vodítka:
K nácviku za pomoci vodítka přistupujeme u starších psů a u kterých bylo zanedbáno období výchovy. Psovod postupuje tak, že na vhodném místě drží psa na vodítku v levé ruce. V mírném předklonu vysloví povel "VOLNO! ", provede posunek pravou rukou tak" aby jej pes mohl postřehnout. Současně s posunkem vyběhne několik kroků do pravé strany a mírně trhne vodítkem, čímž donutí psa k nesledování.. Po několika krocích se psovod za- staví, pustí vodítko na zem, psa pochválí a nechá ho s vodítkem taženým za sebou volně pobíhat. V případě, že nemáme u psa dostatečně upevněn cvik přivolání, psovod vodítko z ruky nepouští a nechá psa pobíhat jen na délku vodítka, kterým si při přivolání psa pomůže. Místo vodítka je možno obdobným způsobem použít dlouhé konopné šňůry.
Haha, tenhle pes asi o volný pohyb moc nestojí :-)
Upřesňování cviku bez použití vodítka:
K upřesňování cviku bez použití vodítka neb dlouhé šňůry, můžeme přistoupit tehdy, když pes již dobře reaguje na povel a sám radostně do určeného prostoru vybíhá. Psovod postupuje tak, že stojí v základním postoji, pes sedí u jeho levé nohy, připoután na krátkém vodítku, které je volně popuštěno na zem. Psovod se mírně předkloní, vysloví povel, provede posunek a současně ukročí pravou nohou do strany. Když pes vyběhne do naznačeného prostoru, radostně ho pochválí a nechá volně pobíhat. Po procvičení a upevnění návyku, vodítko odepne a pokračuje stejným způsobem v nácviku na volno.

Rovněž stejným způsobem zpočátku na vodítku a později na: volno, nacvičujeme cvik volno do levé strany. Do levé strany nacvičujeme cvik v případě, že není možno pro nějakou překážku vyslat psa do pravé strany, aby ovládal a provedl cvik volno i do levé strany.

Kterých chyb se musíme při nácviku vyvarovat:

- psovod je málo důsledný a náročný na výkon psa,
- psovod při počátečním nácviku je málo aktivní,
- trhnutí vodítkem není přizpůsobeno k povaze psa,
- psovod příliš brzo přestane používat vodítka, cvik není nacvičován cílevědomě a systematicky.

Kdy považujeme cvik za splněný a přesně provedený:

Cvik považujeme za splněný a přesně provedený tehdy, když pes na povel "VOLNO!" a posunek pravou rukou, nebo levou, ihned reaguje a radostně vyběhne do určeného prostoru.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana Jana | E-mail | Web | 4. dubna 2016 v 14:53 | Reagovat

Právě ten volný pohyb u nohy se nejlépe trénuje s obojkem na výcvik. Jedná se o speciální výcvikové obojky http://www.elektronickeobojkypropsy.cz/vycvikove-obojky-a40

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama